Сплатили за газ? Спробуйте ще раз!
![](http://korjukivka-sity.at.ua/_nw/6/14830119.jpg)
До редакції чи не кожного видання звертаються господарі приватних будинків, обурені раптовим нарахуванням боргів за природний газ.
Навіть люди, які сумлінно платили за використане паливо, у лютому місяці виявилися боржниками. А суми «боргів-сюрпризів» вражаючі! На передовій
На фронті абонентської служби «Чернігівгазу» дуже гаряче. Ще б пак: на передовій з боку клієнтів, яких ще називають споживачами, збираються десятки людей. Вже з восьмої ранку тут тривають словесні перестрілки. Відбувається також паперова артпідготовка через отвори скляної лінії фронту.
У вузькому приміщенні з одного боку – близько сорока «бійців-нападників». З іншого – оператори абонентської служби. Вони незмінні, але стійко тримаються і затято відбиваються. Бо ж Батьківщина покликала… тобто, даруйте, – головнокомандувач наказав тримати оборону: ні кроку назад – за нами прибутки акціонерів! Штаб з табличкою на дверях «Начальник» – теж в облозі. Його штурмує «загін спецпризначення» у кількості шести осіб.
В чому ж справа? Про це готові розповідати чи не всі, хто бере участь в облозі. Виливають обурення, навіть не дізнавшись, з ким говорять. Інший підхід у командирів атакованої контори включно з начальником штабу. Командування перевіряє не лише наявність журналістського посвідчення, а й звертає увагу на його «строк придатності». Ціни і норми
Одна з причин виникнення непорозумінь – перерахунок плати за спожитий і навіть оплачений газ за попередній рік. Роздрібні ціни і норми з ПДВ на природний газ, що використовується для потреб населення, наведені у Постанові Національної комісії регулювання електроенергетики України № 812 від 13 липня 2010 року.
За наявності газових лічильників з 1 серпня 2010 року встановлені такі ціни:
1) якщо обсяг споживання не перевищує 2500 куб. м на рік – 72,54 коп. за 1 куб. м (до 1.08.2010р. – 48,36 коп.);
2) якщо обсяг споживання не перевищує 6000 куб. м на рік – 109,80 коп. за 1 куб. м (до 1.08.2010р. – 73,2 коп.);
3) якщо обсяг споживання не перевищує 12000 куб. м на рік – 224,82 коп. за 1 куб. м;
4) якщо обсяг споживання перевищує 12000 куб. м на рік – 268,56 коп. за 1 куб. м.
Можливо, диференціація тарифів залежно від обсягів споживання – підхід правильний. Економте! Але люди невдоволені іншим правилом. Плата збільшується не лише за газ, понад «дешеву» норму 2500 кубів, а за весь (!) річний обсяг газу. Заднім числом. За весь рік!
– Січень 2010 року. Вони мені надсилають рахунок. Ціна на 2010 рік – 48,36 коп. за куб. Добре. – розповідає Володимир Миколайович, господар приватного будинку. – У квітні мені приходить платити – нуль. Я плачу десятку для черговості оплати. І так далі… А тут мені вже пишуть ціну 72,54 коп. за кубометр. Я розраховуюсь по 72,54 і так далі йде.
Володимир Миколайович – клієнт дисциплінований. Щомісяця платить. Веде архів квитанцій. У січні 2011 року запитував про стан свого рахунку в абонслужбі «Чернігівгазу». Повідомили: «У вас все добре, боргів нема. Йдіть додому, у лютому отримаєте нове повідомлення».
І повідомлення прийшло… За даними «Чернігівгазу», він спалив у 2010 році 2884 кубометри газу. Як то кажуть, «перебор»!
– Заборгованість на 1 лютого – 887! А «рекомендовано до сплати» 1500 гривень! – обурюється Володимир Миколайович. Йому довелося стати одним з бійців на фронті абонентської служби «Чернігівгазу». – Де сказано, що ціна піднялася і з якого числа? А ось що вони, виявляється, зробили: весь цей газ за рік взяли, порахували по 1 гривні 9,8 коп. за куб і виставили людям такі рахунки. Я знаю, що є перебор. Так пришліть мені повідомлення доплатити за ці понаднормові кубометри – я заплачу. Шахер-махер – ви боржник
– Я не перевищила ті 2500 кубометрів, – скаржиться господарка, одна з атакуючих приймальню начальника. – Ледве вклалася в ту норму, недобравши кубів сорок. А мені перерахували так, що я 59 кубів перебрала! І тепер я їм начебто винна великі гроші!
В подібних випадках причина інша. Полягає вона в зміненому порядку «фіксації» показань вашого лічильника у вашому ж будинку. Простіше кажучи, в «Чернігівгазі» не повірять у показання лічильника, повідомлені вами. Тільки власному контролеру.
Ось і виникають борги навіть у тих, хто насправді «дешеву» норму не перевищив. Наприклад, у 2010 році ви спожили півтори тисячі кубометрів до подорожчання 1 серпня і після – ще тисячу. Тобто вклалися в 2500 куб. м і сплатили за рік 1450,80 грн.
Але «Чернігівгаз» порахував – ні, за нашими розрахунками (!) ви використали 2501 кубометр. Доплатіть ще майже тисячу гривень! І це – через один розрахований, теоретичний, віртуальний кубометр?! Але ж люди встановлювали лічильники зовсім не для того, щоб платити за нормами і розрахунками! Порядок, однако!
«Є порядок, встановлений Кабінетом міністрів», – така в цілому суть відповіді Олександра Івановича Близнюка – начальника управління з реалізації та розрахунків за природний газ ПАТ «Чернігівгаз».
Гаразд. Перевіримо.
Згідно з «Правилами надання населенню послуг з газопостачання», затвердженими Постановою Кабінету Міністрів № 2246 від 9 грудня 1999 року (зі змінами за лютий 2010 року), річний обсяг газу складається з:
1) обсягу згідно з показаннями лічильника з початку попереднього року (тобто, в даному разі, початку 2010 року) до зняття показань лічильника контролером у грудні 2010 року;
2) розрахункового обсягу за останні дні грудня 2010 року.
«Розрахунковий обсяг використання природного газу за необліковані дні грудня розраховується як різниця між контрольними зняттями показань лічильника газопостачальним підприємством у січні поточного року та грудні попереднього року, що помножена на кількість днів, не облікованих до 1 січня поточного року, та поділена на кількість днів між зазначеними контрольними зняттями показників лічильника», – сказано у Постанові Кабміну №165 від 17.02. 2010р., яка вносить зміни в Постанову №2246.
З кінцем року розібрались. Порядок встановлено. Треба виконувати. «Машину часу» винайдено?
Але які саме показання будуть відправною точкою, що позначена дещо абстрактною фразою «з початку попереднього року»? Люди скаржаться: до річного обсягу додають останні дні грудня 2010 року, але не віднімають останніх днів грудня року 2009-го.
– Початковими показаннями року вважаються останні показання за грудень 2009 року, – відповіла Тетяна Юдіна, заступник начальника управління з реалізації та розрахунків. – Наш контролер, звичайно, може прийти близько 20-го числа.
– Тобто, щоб річний обсяг за 2010 рік відраховувався з початку року, потрібно було повідомити показання 31 грудня 2009 року? – І оплатити, – наголосила Тетяна Олександрівна.
Хвилинку. Але ж 20 грудня 2009 року – це, скажімо так, ще не зовсім (або «зовсім не») початок 2010 року!
Юрист Володимир Петрушанко підказує:
– Абзац другий пункту 17 «Правил надання населенню послуг з газопостачання» (все та ж Постанова №2246) говорить наступне: «Зняття показань лічильників газу проводиться споживачем щомісяця станом на 1 число місяця, що настає за розрахунковим. Газопостачальне підприємство має право контролювати правильність зняття показань та оформлення споживачем платіжних документів.» Тобто знімати показання лічильників – це справа споживача. А облгаз, якщо бажає, може перевірити правильність зняття показань. Будь-ласка, приходьте і перевіряйте. – Споживач може на підставі цього звертатися до суду? Як бути, наприклад, 80-річний бабусі, яка не має ні сил, ні коштів на юридичну підтримку?
– В такому разі споживач, як соціально незахищена особа, може звернутися із заявою до прокуратури з проханням розібратися і захистити свої права. Подавати позов до суду буде прокуратура.
Що ж виходить? Виходить, для визначення «початку року» при визначенні річного обсягу газу за 2010 рік не використовується ні формула з пункту 10 Постанови №2246, ні норма про зняття показань споживачем з пункту 17 тієї ж Постанови?
Ох вже ці «хитруни»!
«Якщо контролер облгазу не міг потрапити до споживача особисто, газопостачальним підприємством брались до уваги показники лічильника, передані споживачем до абонентської служби в телефонному режимі. В такому разі абонент зачасту «хитрував» з показниками і «грудневі куби» недораховував, проте в наступні місяці різниця одразу спливала на поверхню», – заявляє в офіційному прес-релізі ПАТ «Чернігівгаз».
Тобто ви, абоненти, такі підступні «хитруни», утеплюєте хати, економите газ, мерзнете, хочете вкластися у 2500 кубів на рік? А ось ми вам того, донарахуємо! У зв’язку з таким поводженням з показаннями клієнтів виникає кілька запитань.
Перше: хто в будинку господар? Тобто хто у приватному будинку має визначати, скільки в які дні спалювати газу – власник особового рахунку в абонентській службі «Чернігівгазу», клерки цієї служби чи, можливо, чиновники з Кабінету міністрів? Друге: чи враховуються в разі такого перерахунку температура та інші погодні умови грудня і січня? Третє: чи враховуються при такому «перенарахуванні» той очевидний факт, що у січні люди значно більше знаходяться вдома, ніж у грудні, бажаючи при цьому святкувати все ж таки у теплі? Доведеться «побігати»
– Ні подібні обставини, ні можливо виїзд людей з будинку, ні щось інше не враховується, – відповів Олександр Близнюк. – Обсяг за рік розраховується за даними наших контролерів згідно з Постановою Кабміну №165 від 17 лютого 2010 року.
– Як же діяти людям наприкінці року, якщо повідомлення показань телефоном не враховуються? У мене контролери всього лиш двічі за рік знімали показання.
– Потрібно телефонувати за номерами, вказаними у повідомленні і давати заявку. Контролер прийде і зафіксує показання.
– Ця Постанова діє перший рік. Людей якось попередили про такий порядок?
– Авжеж. У листопаді на зворотному боці повідомлень про оплату було надруковано попередження про новий порядок визначення річного обсягу споживання.
– В разі перевищення норми господар і за минулорічний газ переплатить, і на цей рік йому ціну встановлять теж вищу, по другій категорії – 1,098 гривень за куб?
– Так, в цьому році ціна буде теж, грубо кажучи, 1,10 грн. Але через півроку є можливість зробити перерахунок. Якщо споживання за 6 місяців 2011 буде в межах 60% норми першої категорії, тобто 1500 кубометрів, то потрібно звернутися із заявою. Тоді виконаємо перерахунок і ціна буде знижена. Є таке поняття – право
Квартирних споживачів газу Кабмін теж не обійшов увагою. Влаштовано і їм шахер-махер з нормами. Постанова від 8 червня 1996 р. № 619 «Про затвердження норм споживання природного газу населенням за відсутності газових лічильників» говорить, що норма газу на кухонну плиту зростає майже вдвічі в разі перебоїв гарячого водопостачання. Цікаво, міністри перед встановленням цієї норми пробували гріти воду відрами, чи засовували плиту під ванну?
Всі, від клерка до Президента, мали би знати таку елементарну річ: якщо встановлені «згори» норми не збігаються з уявленням народу про можливу і належну поведінку, то назрівають проблеми.
Люди розберуться, хто ті «хитруни» і де вони засіли – чи в сільських хатах, чи в будівлі Кабміну на вулиці Грушевського, 12/2 у Києві. Тоді діятимуть не «хитрі» постанови й недолугі закони, а народні норми і правила. Вони висловлені, зокрема, у приказках: «суворість законів компенсується необов’язковістю їх виконання», а за часів української «незалежності» виникла ще й така: «скільки в олігарха не кради – все одно свого не повернеш». Микола ПЕТРОВ http://www.newvv.net/economic/chernigov/210110.html
|