— Діагностичний центр (офіційно об ласний центр радіаційного захисту та оздоровлення населення) втратив першість по устаткуванню?
— За технічним забезпеченням вони почали відставати. У 90-і роки у них був надсучасний на той час комп’ютерний томограф, ендоскопічна апаратура. Тепер ситуація змінилася. Через два тижні ми як гастроскопію, так і бронхоскопію почнемо обстежувати під наркозом, щоб хворий не відчував неприємних вражень Закупили сучасний бронхоскоп, ендоскопічне обладнання. (Де ще роблять гастроскопію, див. «Ковтаємо зонд». — Авт.).
— Які обстеження можна зробити в обласній лікарні?
— УЗД (ультразвукове дослідження). У поліклініці два апарати експертного класу «Тошиба». Завдяки допомозі італійських друзів ми отримали шість апаратів УЗД. Три запустили, ще три проходять метрологічний контроль. Обладнання буде стояти у відділеннях: кардіології, гастроентерології, малоінвазивної хірургії, урології. Лікарі відділень будуть набувати суміжних спеціальностей, самі зможуть робити УЗД. Як у лікарнях Європи, де кожен лікар є діагностом. (У Києві, у дитячому відділенні Інституту Амосова, віднедавна апарат ехокардіографії стоїть безпосередньо у відділенні стаціонару, а не у поліклініці, як раніше. — Авт.). Одна справа, коли опише твій колега, інша — коли сам побачиш.
Лабораторна діагностика. Зараз обласна лікарня працює на сучасних гематологічних аналізаторах, на біохімічному аналізаторі «Кобас». Це один із найсучасніших біохімічних аналізаторів, автомат. Раніше якість проведення аналізів крові — як хімічних, так і біохімічних — дуже залежала від суб’єктивного фактора. Як лаборант візьме кров, приготує реактиви. Зараз максимально виключений людський фактор. Системи закриті, апарати обладнані програмою контролю.
Рентген. У хірургічному корпусі — цифровий комплекс італійського виробництва. Працює гарно, якісне обстеження. У терапевтичному корпусі — обладнання 1992 року.
КТ. Комп’ютерна томографія. Два комунальних томографи, один у поліклінічному відділенні працює цілодобово, інший — на ремонті. Найближчий комп’ютерний томограф — в онкодиспансері.
МРТ (магнітно-резонансна томографія). Можна зробити у приватному центрі на території обласної лікарні.
— МРТ працює тільки у робочий час. Був випадок, коли на Новий pit людина травмувала голову і, «дякуючи» трьом вихідним, не могла вчасно обстежитись.
— Проблема нашої області — що у нас нема жодного магнітно-резонансного комунального томографа. Хоча у місті їх чотири — на території першої міської лікарні, другої, третьої і обласної. На території обласної лікарні найкращий, вважаю, апарат, найвища роздільна здатність і програмне забезпечення, яке дозволяє дивитися усе. М’язові, кісткові тканини, органи черевної порожнини. (Про ціни на МРТ читай інформацію «Просвітимо голову». — Авт.).
— Якщо нема направлення, в обласну лікарню можна прийти на обстеження?
— Можна. Моя установка зараз — не відмовляти хворим. Створюємо клініко-діагностичний центр на базі обласної поліклініки, де хворий зможе обстежитися навіть без направлення. Але потрібно розуміти, що будь-яке обстеження — це серйозне навантаження на організм, і не тільки психологічне.
— Клініко-діагностичний центр — це платно?
— Якщо житель нашої області — безкоштовно. Вимушено ми пропонуємо сплатити благодійні внески.
Просвітимо голову
— Магнітно-резонансна томографія одне з найдорожчих досліджень. Використовується магнітне поле, без опромінення. Результат — отримання зображень у зрізах.
У приватній поліклініці «ВІДІ» (територія першої міськлікарні) МРТ голови можна зробити за 699 гривень. Тел.: (04622) 4-22-97, (050) 326-12-12.
У «Тесла-центрі» (у дворі другої міськлікарні, біля інфекційного відділення) MPT голови — 750 гривень. Тел.: (0462) 933-253, (093) 957-87-88.
У центрі «Віта» (третя міськлікарня) — така ж ціна. Тел. (0462) 93-47-07.
У центрі «Ваша надія» (територія обллікарні) ця ж послуга — 900 гривень. Тел. (050) 302-68-50.
Комп’ютерна томографія зазвичай гривень на 200-300 дешевша. При КТ у дослідженні використовується опромінення. Як при рентгені, але разів у 15 сильніше. Зображення отримують теж у зрізах.
Яка ти, кров?
Аналіз крові на гормони щитовидної залози можна зробити у лабораторіях Чернігівської міської лікарні №3 (колишня радіозаводська), у третій поліклініці Чернігівської міськлікарні №1. Потрібно направлення. Вартість буде приблизно у 2-3 рази меншою, ніж у приватних лабораторіях «Синево» чи «Діла». Так, у «Ділі» зробити аналіз на гормон тиреотроп або на тироксин —125 гривень.
Дослідити кров (крім гормонів) можна також у Чернігівському діагностичному центрі. Чорнобильцям безплатно, решті — за гроші. Ціна вища, ніж у лабораторіях міських лікарень, але нижча, ніж у приватних.
Ковтаємо зонд
— Де пройти якісну гастроскопію? Де є сучасна апаратура, хоч і платно? — запитують читачі.
Обдзвонила практично всі обласні і міські мед-заклади. Приймуть як за направленням, так і без нього. Але бажано, все-таки, попередньо узгодити по телефону. Бажано також мати якщо не направлення, то амбулаторну картку, якщо не картку, то виписки попередніх оглядів.
Джерело Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №41 (1588)