Завтра, 19 січня, більшість православних віруючих світу відзначають свято Богоявлення.
Це свято встановлене як нагадування про хрещення Ісуса Христа, яке, як оповідає Євангеліє, зробив Іван Предтеча у водах Йордану, коли Спасителеві було 30 років від роду.Свято Хрещення називають ще Богоявлення, тому що в момент занурення Христа у води Йордану Бог явив Себе людям як Святу Трійцю: голос Бога-Отця свідчив про Сина, Син Божий хрестився від рук Іоанна в річці Йордан, а Дух Святий у вигляді голуба зійшов на Сина .Цього дня Церква здійснює велике освячення води в честь того, що Господь Ісус Христос, який не мав гріхів, Своїм зануренням в Йордан освятив її води.
Богоявленську святу воду православні християни шанують як велику святиню і зберігають увесь рік - до наступного свята Водохреща. Її п'ють, окропляють нею оселі. Вважається, що Хрещенська вода зцілює від хвороб і страстей... Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби... В цей день у всіх містах і селах, де є церкви, святять воду. Віддавна в народі посвячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин. Залишається загадкою той факт, що водохрещенська вода не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року...
18 січня – переддень Богоявлення. Церквою здійснюється два освячення води: одне напередодні Водохреща – усередині храмів, інше в самий день Хрещення – на найближчих річці або озері.
18 січня – пісний день. За традицією, християни сідають вдруге за стіл "Святої Вечері”, лиш на відміну від Святвечора (6 січня) та Щедрої Вечері (14 січня) цей день є днем суворого посту. Вечеряти сідають після першої зірки і починають з ковтка освяченої цього дня води. На стіл подають суто пісні страви, тому у народі цю вечерю ще й називають Голодною Кутею.
У цей день їдять пісну кашу, овочі, прісні коржі, сочні з ягодами, млинці, оладки з горохом, кашею, картоплею. З рису, меду і родзинок готується кутя. У Богоявленську ніч, перед ранком, небо відкривається....
За народними повір’ями, у цей день слід засвітити рано лампу, щоб кури добре неслися, до того ж не можна голосно кликати птицю, щоб злі сусіди не почули й не наврочили. Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям – щедрувати...
Прикмети: ...
Якщо під Хрещення сніг впаде – хліба буде багато, гречки, бджоли будуть добре роїтися....
7 січня в чудове свято Різдва Христового зал районного будинку культури зібрав чимало глядачів. Там пройшли Різдвяні зустрічі під назвою «Як ми на святки, ворожили без оглядки». І назва заходу дійсно себе виправдала. Програма складалася з двох частин: театралізованого дійства (де було відтворено традиції святкування Різдва в українських селах), та виступів творчих колективів районного будинку культури.
На заході були присутні й почесні гості: голова райдержадміністрації О.В.Довгаль, заступник голови райдержадміністрації І.І.Бузак та помічник народного депутата, голови фракції у Верховній Раді «Реформи заради майбутнього» Ігоря Рибакова І.М.Шандровська.
До присутніх у залі глядачів та гостей з вітальним словом з нагоди свята Різдва Христового звернувся О.В.Довгаль, та побажав усім міцного здоров’я, сімейного затишку та Божого благословення.
Усі, хто прийшов на цей захід, отримали безліч позитивних емоцій, і були дуже вдячні за це організаторам свята.
Різдвяне послання єпископа Чернігівського і Ніжинського Іларіона
.
Боголюбивим пастирям, чесному чернецтву та всім вірним Чернігівської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату.
Дорогі браття і сестри! Христос народився! Славімо Його!
«Таїнство дивне бачу і преславне: небо – вертеп; престіл херувимський – Діву; ясла - вмістилище, де возліг невмістимий Христос Бог; Його ж, оспівуючи, величаємо» (Ірмос 9-ої пісні канону свята Різдва Христового).
Словами цього прекрасного піснеспіву Церква розкриває нам тайну пришестя у світ Спасителя, Господа нашого Ісуса Христа. Вже більше ніж 2000 років пройшло з тих пір, як на землі втілився Син Божий і весь світ, як християнський, так і нехристиянський, веде сьогодні своє літочислення від цієї дивовижної Події – Різдва Христового. Світ цим свідчить, що в історії людства немає більш визначної події, ніж народження Спасителя роду людського.
Втілення Бога Слова – це безцінний дар Божественної Любові людині. Бог принизив Себе і увійшов в убогий вертеп, щоб взяти наші скорботи і хвороби, спасти нас від гріха і разом із Собою ввести у Небесне Царство. Відтепер тільки з Ним і в Ньому – Вифлеємському Немовляті – полягають весь сенс, радість і повнота нашого життя....