18 січня – Голодна Кутя
. 18 січня – переддень Богоявлення. Церквою здійснюється два освячення води: одне напередодні Водохреща – усередині храмів, інше в самий день Хрещення – на найближчих річці або озері.
18 січня – пісний день. За традицією, християни сідають вдруге за стіл "Святої Вечері”, лиш на відміну від Святвечора (6 січня) та Щедрої Вечері (14 січня) цей день є днем суворого посту. Вечеряти сідають після першої зірки і починають з ковтка освяченої цього дня води. На стіл подають суто пісні страви, тому у народі цю вечерю ще й називають Голодною Кутею.У цей день їдять пісну кашу, овочі, прісні коржі, сочні з ягодами, млинці, оладки з горохом, кашею, картоплею. З рису, меду і родзинок готується кутя. У Богоявленську ніч, перед ранком, небо відкривається.
"У нашій родині строго дотримуються обрядів цього вечора, – старший у домі чоловік скроплює всі його закутки, подвір’я та присадибні будівлі свяченою водою, супроводжуючи свої дії словами: "Дай нам. Боже, і на той рік діждати!”. Разом із господарем під час обряду ходять молодші діти, котрі їдять пампушки. Із тих особливостей, котрі збереглися в нашій сім’ї і котрі є в кожній родині наших знайомих, то це хрестики на столі: допоки я готують їжу, діти із соломи роблять невелички хрестики, котрі по три штуки кладуть у кожну таріль зі стравами. Вечеря розпочинається молитвою, ковтком свяченої води та ложкою куті, а завершується ще одним обрядовим звичаєм: діти залізають під стіл і починають імітувати різних домашніх тварин – курочок, півників, свинок, корівок – а дорослі непомітно кидають їм під стіл цукерки та мандаринки”.
Такий ритуал покликаний задобрити домашню худобу, щоб в новому році вона не хворіла, давала добрий приплід.
За народними повір’ями, у цей день слід засвітити рано лампу, щоб кури добре неслися, до того ж не можна голосно кликати птицю, щоб злі сусіди не почули й не наврочили. Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям – щедрувати.
Прикмети:Якщо під Хрещення сніг впаде – хліба буде багато, гречки, бджоли будуть добре роїтися.
Якщо сніг йде вранці, то вродить рання гречка, сніг опівдні – вродить середня, сніг ввечері – пізня.
Якщо в цей день буде завірюха, те ж саме буде і на масниці; якщо сильні південні вітри – буде літо грізне.
|