19 вересня християни відзначають велике свято, присвячене Чуду архангела Михаїла.
У народі день отримав назву Михайлове чудо, Перша братчина, Михайлів день.
Згідно з переказами, християнин Архип побачив уві сні, що його німа донька зцілиться, варто їй тільки випити води з джерела, що протікає неподалік. Так і сталося. В подяку цьому чоловік звів біля святого джерела храм, до якого сходилися люди з усієї округи.
Це не сподобалося язичникам, і вони вирішили зруйнувати храм, з'єднавши дві протікають річки в одну і затопивши цю місцевість. Щоб врятувати храм, Архип почав молитися архангелу Михаїлу і був почутий. Він з'явився на землю, вдарив по горі своїм мечем, зробив у ній отвір і перенаправив воду на язичників. Так це місце отримало назву Хони, тобто ущелина.
Традиції та заборони
Заборонялося сваритися в цей день, натомість миритися і забувати сварки. Тому день називали братанням або братчиною. Існувала навіть така традиція - напередодні свята створити незначну конфліктну ситуацію, щоб саме на Михайлове чудо її вирішити і потиснути руки.
Також заборонено ухилятися від відповіді на поставлені запитання або ж брехати людині. За легендою, на того, хто не послухається, чекають великі неприємності.
Крім того, в церквах перед іконою з ликом янгола потрібно було просити прощення за гріхи. Також архангелу моляться про зцілення та захист від недругів і ворогів.
В народі за традицією на Михайлів день збиралися за спільним столом і готували ситні трапези. Також було прийнято пригощати малозабезпечених, давати милостиню.
Крім того, на Михайлове чудо забороняється викидати залишки їжі. Їх можна віддати тим, хто цього потребує: бездомним тваринам або ж людям.
На Михайлове чудо не можна мити голову, в іншому разі можна було "змити розум".
Також заборонялося сваритися та лихословити - вірили, що погані думки здатні матеріалізуватися, причому проти самого порушника.
А от що стосується того, як правильно відзначати свято, то існувала думка: якщо 19 вересня весь день допомагати людям, то можна попросити у Михаїла виконання бажання. Ще в Михайлів день потрібно залагоджувати всі свої непорозуміння і йти на компроміси, якщо перебуваєте у сварці з будь-ким.
Головні прикмети на Михайлове чудо
Якщо на Михайлове чудо вранці на деревах буде іній, то зиму чекали сніжну;
Тепла погода 19 вересня віщувало довгу осінь;
По тому, як падають з листя осики у Михайлів день, вгадували погоду взимку: якщо "обличчям" вниз, то вона буде теплою, а якщо вгору - люта і морозна.
Джерело https://val.ua/