Липень — маківка літа, а незабаром осінь !
. За народним календарем липень — маківка, вершина літа.
Липень — ще й окраса року, бо багатий на тепло, світло, квіти, ягоди. Це пора не лише найбільш жарких днів, а й скороминущих грозових злив. У липні косять сіно, у липні ж починаються й жнива.
Колись цього місяця починала цвісти липа дрібнолиста. Здавна це гарне й запашне дерево любили й поважали в Україні. Ним обсаджували польові дороги й биті шляхи, обійстя і сади, храми і монастирі, палаци й замки. Липа була цінним лікувальним засобом, дуже шанувалася пасічниками. З м’якої липи виготовляли іконостаси і кобзи, миски і діжечки, ложки й дитячі іграшки.
Найбільше турбот липень приносить селянам, вони чекають його з нетерпінням і побоюванням, бо година негоди зі шквальним вітром і градом може звести нанівець тяжку працю цілого року. Тому слідкували за свійськими тваринами, які були для людей своєрідними «живими барометрами».
Особливе місце у цьому відводиться селянській годувальниці — корові. На гарну погоду і тепло вона залишається ночувати на дворі й неохоче йде під навіс. На дощ і негоду корова вдень спить, мало п’є води, реве, непокоїться, підіймає морду догори і жадібно вдихає повітря.
На холоднечу кіт згортається в клубочок, на дощ починає гратися сам із собою, а на спеку вмивається, довго полизуючи лапку.
На негоду собака мало їсть, багато спить, качається по землі, на дощ — риє землю, їсть траву, а на тепло — розтягується на землі, розкинувши лапи.
Є свої прикмети і в окремі липневі дні.
Чудовий місяць липень! Чи не найбільшою його окрасою було колись поетичне і чарівне свято Івана Купала. Були й інші народні свята, які нині майже ніхто не відмічає.
3 липня — Мефодія. Якщо на Мефодія йде дощ, то він може йти з перервами сорок днів.
6 липня — Горпини Купальної. Цей день вважається одним із найкращих для заготівлі лікарських трав.
7 липня — Івана Купала. Давнє язичницьке свято краси, молодості й самоочищення. У цей день годилося скупатися. Велика роса на Купала — буде врожай огірків і горіхів. Купальна ніч зоряна — вродять гриби. Дощовитий день — на неврожай.
10 липня — Самсона. Його ще називали сіногрій. Якщо йтиме дощ, то негодитиме сім тижнів — аж до бабиного літа.
12 липня — Петра і Павла. Починались жнива. З першого ячневого борошна нового врожаю пекли обрядовий хліб і несли його до церкви на посвяту. На Петра і душа тепла. На Петра колос, а на Іллю — жнива. Як на Петра спека, то на Різдво — мороз.
13 липня — Півпетра, або Петрового батька. Вшановували пастухів і тварин. Щаслива хата, де худоби багато. Коло худоби походиш, то сам собі вгодиш. Як корова у хліві, то є харч на столі.
14 липня — Кузьми і Дем’яна. Початок літньої спеки, бо за старим стилем це полудень літа.
15 липня — Фатія. Закінчували косовицю. Якщо з’являлися жовті листочки на деревах — на ранню осінь і зиму.
18 липня — Кирила і Афанасія. Якщо місяць яскравий, то на щедрий врожай.
20 липня — Євдокії, Єфросинії. Переважно дощовий день. Як зібрав сіно, то не страшна і Єфросина.
21 липня — Прокопа. На Прокопа вже є на полі копа. Прокіп нав’язав сім кіп. На Прокопа приготуй плечі до снопа.
23 липня — Антонія. Громове свято. Якщо гримить і блискає, то десь у полі копи горять.
25 липня — Прокла. Вважається, що в цей день бувають найрясніші роси. На Прокла все промокло.
26 липня — Гавриїла Архангела. Якщо сильна злива з грозою, то на дощову осінь.
29 липня — Валентини. Цей день вважається святом «іменного снопа».
31 липня — Івана Багатостраждальника.
Цього дня жінки, яких залишили чоловіки, відправляли в церкві службу Божу. Джерело інтернет
|