Головна » 2011 » Січень » 13 » З Старим Новим роком ! Меланка співає, Василь посіває…
10:34 З Старим Новим роком ! Меланка співає, Василь посіває… |
З Старим Новим роком ! Меланка співає, Василь посіває…
"Пустіть до хати погріти п’яти,
Пустіть до груби погріти зуби,
Пустіть до печі зігріти плечі…”
13 січня - Меланки
За християнським календарем свято преподобної Меланії (Меланки) або як у народі кажуть – Старий Новий рік чи Щедрий вечір! Саме цього дня завершується цикл «святих вечорів» а щедрувальники обходять оселі і звеселяють гостину.
Народні традиції щедрування в Україні тягнуться із давніх давен. Втім, етнографи вважають, що новорічна пісенність в Україні вважається однією з найменш вивчених. Що відомо, то це приуроченість щедрівок до обряду святкування Нового року за старим стилем. Їх співають після заходу сонця з 13 на 14 січня. В давні часи, наші пращури були язичниками та поклонялися матінці природі й різним духам. Але, коли на давньоруські землі прийшло християнство - все змішалося. Якщо поглянути на тексти колядок-щедрівок, то в них є багато згадок про ластівок і жайворонків. А все тому, що раніше зустрічали прихід Нового року навесні, тому і про птахів згадується, а потім новий рік перенесли, а обрядові пісні залишили.
За традицією, на Щедрий вечір, господар прибирає домівку, а господиня готує вечерю. У щедрий вечір на столі має бути 12 страв, серед них – обов’язкова друга щедра кутя (перша була багата різдвяна). Крім того, цього вечора пекли млинці, пироги та вареники, щоб ними пригостити щедрувальників та посівальників. У сучасні ж дні щедрувальників пригощають лише цукерками, фруктами або грішми.
14 січня - Василя.
(Святого Василія Великого)
Святого Василя вважали покровителем хліборобів і тому в його день годилося засівати оселі збіжжям. В основному це робили хлопчаки і юнаки. Хлопчик брав у рукавичку житнє або пшеничне зерно і, ставши перед іконами, засівав у власній хаті, вітаючи батька й матір з Новим роком, бажаючи їм щастя і здоров`я. Батько дарував сину гроші й гостинця. Потім хлопець оббігав сусідів і родичів. Намагалися почати засівати першими, відразу після півночі, за що одержували найкращі дарунки.
Вважають, що перший посівальник приносить щастя в хату. Зерно, що залишилося після посівання, не прибирають до вечора, а тоді віддають птиці чи худобі. У цей день не можна нічого різати, адже саме 14 січня Ісусові Христу зробили обрізання.
|
Категорія: Свята |
Переглядів: 4000 |
Додав: VLAS-KOR
| Рейтинг: 5.0/1 |
|