Велика або Страсна субота - останній день перед світлим святом Пасхи і останній день Великого посту.
Для всіх православних цей день наповнений і скорботою і радістю: Ісус ще лежить у труні, ще не сталося Воскресіння Христове, але вже все навколо сповнене передвеликоднєй радістю.
У день Великої суботи Церква згадує тілесне поховання Ісуса Христа і зішестя Його у пекло.
У день Великої суботи Йосип з Ариматеї, член синедріону, прийшовши до Пилата, став просити у нього тіло Ісуса для поховання. За звичаєм римлян, тіла розп'ятих залишалися на хрестах і ставали здобиччю птахів, але з дозволу начальства можна було їх поховати.
Йосип купив плащаницю - довге і цінне полотно. Тіло Христа зняли з Хреста, умастили його пахощами, обвили плащаницею і поклали в новій поховальній печері в саду Йосипа.
Фарисеї знали слова Христа про Його воскресіння, і побоюючись, що Апостоли викрадуть Тіло Христа і скажуть народу, що Він воскрес, випросили у Пилата варту, приставили до гробу і труну запечатали. Такими діями вони посилили докази Христового Воскресіння.
Саме у Велику суботу ввечері в церквах починаються великодні служби.
Велика субота - день доброти, примирення і всепрощення. Сьогодні обов'язково попросіть вибачення у всіх, кого ви могли образити. Помиріться з усіма, з ким ви в сварці аби не затьмарювати завтрашній свято негативними почуттями та емоціями.
Також в суботу перед Великоднем обов'язково потрібно роздати милостиню всім потребуючим, яких ви зустрінете на своєму шляху. Ну а родичі і близькі вам люди не повинні залишитися без великодніх подарунків.
Як і протягом всієї Страсного тижня, у Велику суботу не можна справляти весілля, дні народження, різні урочистості та взагалі веселитися. Згідно з повір'ям, якщо весілля зіграли на Страсному тижні, то молоді разом довго жити не будуть.
Щороку в суботу перед Великоднем в Єрусалимі відбувається сходження Благодатного вогню. Багато тисяч паломників збираються в цей день в храмі Воскресіння Христового щоб спостерігати одне з головних чудес православної церкви. Переказ стверджує, що рік, коли Благодатний вогонь на зійде на землю, стане останнім перед Страшним судом.
У Велику суботу триває піст. У цей день можна готувати святкові великодні страви, але є їсти їх ще не можна. З самого ранку господині беруться за приготування страв до багатого великоднього столу - згідно з традиціями в свято Воскресіння Христового на столі повинно бути не менше 12 страв.
Головним звичаєм Страсної суботи є фарбування і прикраса яєць.
Класичним кольором великодніх крашанок вважається червоний. Але, природно, можна фарбувати яйця в будь-який колір, який вам підкаже фантазія. А перше яйце, яке ви пофарбували, віддайте наймолодшому в сім'ї.