25 грудня, увесь католицький світ, а також більшість протестантів і православних церков святкують Різдво Христове.
Цього року Україна вдруге офіційно святкує Різдво західного обряду.
Спочатку Різдво Христове відзначалося 6 січня разом з Хрещенням і Богоявленням, і лише у IV столітті було перенесено на 25 грудня за новим стилем (григоріанським календарем).
Різдво – одне з найбільших і найурочистіших християнських свят. І якщо для православних у святковій ієрархії вище стоїть хіба що Воскресіння Христове, то для римо-католиків Святом свят є саме Різдво.
Ще за часів Франциска Ассізького (приблизно з 1223 року) в католицьких храмах на Різдво існує звичай встановлювати для поклоніння вірян ясла з фігуркою Христа.
Відтоді в Європі поширився звичай влаштовувати під час Різдвяних свят такі ясла з ляльками – Дитяти Ісуса, Марії, Йосипа, пастухів, Трьох царів (волхвів) – у церквах та власних будинках.
В Україні ця традиція отримала назву вертеп – «печера» давньоруською мовою.
Католицьке Різдво є офіційним державним святом і вихідним днем у більш ніж ста країнах світу.
Католицьке Різдво святкується не один день: існує ще п'ятиденне передсвяття і шестиденне післясвяття. Самі ж різдвяні богослужіння здійснюють тричі: опівночі, зі сходом сонця і вдень.
Напередодні Різдва люди дотримуються Адвенту – часу в очікуванні свята, коли віряни особливо приділяють увагу духовному життю, дехто, за бажанням, дотримується посту.
Свято об'єднує навколо усю родину, яка з трепетом прикрашає домівку до Різдва – це символізує віру і шанування Ісуса. Серед символів цього свята особливе місце займає ялинка, а також – різдвяний вінок, омела, солома та подарунки.
Ввечері, 24 грудня, коли на небі з'являється перша зірка, родини збираються на Святу Вечерю з пісних страв: риби, оплаток (пісний хліб), фруктів, горіхів та іншого.
Перед початком трапези глава сім'ї читає уривок з Євангелія, родина співає першу коляду, потім усі переломлюють різдвяний хліб — оплаток.
Після вечері родина збирається до храму – на Месу Надвечір'я Різдва, яка символізує єдність Отця і Сина. Меса розпочинається, переважно, опівночі. Під час неї священик кладе у різдвяний вертеп фігурку немовляти Ісуса.
Друга святкова меса відбувається на світанку і символізує час появи на світ нового життя з утроби матері. А третя меса, яка відправляється вдень, доносить символ народження Ісуса у серця всіх віруючих.
25 грудня подається святкова їжа. Головною стравою столу у більшості католиків і протестантів є запечена індичка, качка, свинина та інше.
А також 25 грудня усі шукають подарунків від Санта Клауса чи Святого Миколая.
За матеріалами з відкритих джерел. http://val.ua/