«От і Спас, йде вже літечко від нас» Преображення Господнє. Святкування Преображення Господня у народі носить назву Яблучного Спасу, Другого Спасу. Це церковне свято щороку святкують 19 серпня.
Церква вчить, що цього дня Господь перетворився перед трьома своїми учнями: Іоанном, Петром і Іаковом в той час, коли вони молилися в Галілеї, на горі Фавор, − саме Боже лице перетворилося, а одяг зробився білим. І з’явилися Христу пророки Ілля і Мойсей, і в цей час, коли вони розмовляли, їх осяяла хмара з небес, і з неї рознісся Божий голос: « Це є Син Мій Коханий; Його слухайте». Нашим віросповіданням подія трактується як те, що у своєму Преображенні Господь відкрив нам таємницю Божественного промислу про порятунок людей і показав обожнення усієї людської природи. Це свято нагадує усім нам про необхідну потребу перетворюватися людям духовно, вірити у воскресіння і нове життя усіх людей.
В день Преображення Господнього існує традиція освячення найрізноманітніших плодів, особливо, яблук. Тим паче, що святкування Спасу якраз співпадає з часом збору врожаю.
В цей день усі християни вдягають білі одежі, йдуть до церкви святити яблука, груші, виноград та сливи. За традицією, людина повинна освячувати плоди і дякувати за них Господові.
До самого Дня Преображення Господнього за народними прикметами не було дозволено їсти ніякі плоди окрім огірків. І лише після того, як в Спас фрукти і овочі освячувалися, їх можна було споживати. Люди вважали, що ті яблука, які були освячені в Преображення, мають особливу силу. Відкусивши від такого яблука шматочок і загадавши при цьому бажання, можна було бути впевненим, що воно неодмінно здійсниться. Також цими освяченими яблуками треба було обов`язково почастувати хворих і бідних, а також сиріт... Цього дня поминають померлих. «Прийшов Спас - тримай рукавиці про запас», "Прийшов Другий Спас - всьому час, плоди зріють". З огляду на погоду, яка стояла у день Яблучного Спаса, гадали й про те, якою буде осінь. Скажімо, сухий день на Спаса віщує суху осінь, мокрий - мокру, а ясний - сувору зиму.
|