Побачитися із закордонними родичами можна безкоштовно у… бібліотеці... А У НАС ???
. Минають ті часи, коли бібліотеки були виключно книгосховищами. Сучасна бібліотека – це й інформаційно-культурний центр і місце для спілкування, і установа, де можна освоїти навички роботи на комп’ютері. Українським книгозбірням допомагає стати саме такими проект «Бібліоміст», що реалізується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).
У Корюківській
бібліотеці потенціал є - грошей не має !
Є певні напрацювання і бажання робити свою справу і в багаточисельного колективу бібліотекарів Корюківщини, але,.. але все впирається в кошти, яких влада виділяє обмаль, а то й зовсім нічого, як цього року і залишилися бібліотеки в Корюківському районі на перше півріччя без газет та журналів, навіть таких необхідних, як "Урядовий кур'єр", "Голос України", "Деснянська правда"... Районні депутати схаменулися та невчасно - виділили для підписки на газети та журнали для всіх бібліотек району аж десять тисяч гривен, п'ять на друге півріччя 2013 року, і п'ять на перше півріччя 2014 року, то що підпишеш за ці гроші ?.. То й вимушені бібліотекарі Корюківщини заробляти чим можливо, за оплату надавання книжок в користування на декілька днів, роздруківки матеріалів, платного користування комп'ютерами, доступу до інтернету... А потім ці зароблені гроші зі спецрахунку використовують на придбання таких необхідних нових книжок, оплату комуналки для сільських бібліотек, на матеріали для поточного ремонту, заробили і навіть придбали ще один комп'ютер. Корюківській район не бідний, є кошти на різні витрати, на космічні зарплати з надбавками для посадовців органів місцевого самоврядування, на придбання нових службових авто, на придбання квартир ну дуже потрібним людям, є гроші на подорожі за кордон і на фуршети (випивки на "халяву"), а ось на газети, книжки та журнали нема... Ось і тому владоможці відмовилися надати довідку на участь районної бібліотеки в проекті «Бібліоміст», а як же вони безкоштовно нададуть десяток комп'ютерів району, а райраді з бюджету треба буде оплачувати аж 150 гривень у місяць за користування послугою інтернету... В Cосниці гроші знайшли, а в Корюківці немає ??? А може немає совісті і відповідальності у міської влади, хто як скаже, а як рахуєте ВИ ?
У Сосницькій бібліотеці.
«Бібліоміст» за час своєї діяльності допоміг забезпечити комп’ютерним обладнанням близько 1600 публічних бібліотек в Україні. Серед них і наші сусіди – Сосницька централізована бібліотечна система. Менські бібліотекарі також подавали свій проект на конкурс. На жаль, його не було підтримано.
А в Сосницькому районі комп’ютеризовані книгозбірні успішно працюють вже більше року. З 15 комп’ютерів, які сосничани отримали за програмою «Бібліоміст», чотири встановлено в читальному залі районної бібліотеки для дорослих, три – в дитячій районній бібліотеці, по два комп’ютери отримали сільські бібліотеки-філії в Авдіївці, Загребеллі, Чорнотичах та Хлоп’яниках.
"– Кількість відвідувачів бібліотек з того часу відчутно збільшилася", – запевняє директор Сосницької централізованої бібліотечної системи Тамара Гребеник. – І у районному центрі, і у селах. Молодь стала частіше у нас бувати, адже вона більш «продвинута» у комп’ютерній техніці. У Загребеллі, наприклад, сільські школярі чи не на кожній перерві поспішають до бібліотеки. Але за цей рік і представники старшого покоління все більше освоюють комп’ютерні можливості."
До речі, Сосницька бібліотека – одна з найстаріших в області. Минулого року тут урочисто відзначили 140-річчя з часу її заснування. Ось так вдало поєдналися і сива давнина, і сучасні можливості.
За словами Тамари Гребеник, попри всі труднощі, у районі не скорочується мережа бібліотек – діють 23 сільські філіали, одна міська та дві районні книгозбірні. І в ідеалі хотілося б, щоби усі вони надавали людям послуги на сучасному рівні.
Власне книговидавництво– Звичайно, найактивніші користувачі комп’ютерів – молодь, – ділиться директор центральної бібліотечної системи. – Для студентів нашого сільськогосподарського технікуму бухгалтерського обліку нові послуги стали у нагоді. Адже вони тепер можуть безкоштовно користуватися інтернетом при підготовці до сесій та й загалом у навчальному процесі.
За словами Тамари Олександрівни, у відвідувачів старшого віку особливою популярністю користується комп’ютерний сервіс «Скайп», який дає змогу не тільки безкоштовно поговорити з рідними та близькими, котрі мешкають у будь-якому куточку земної кулі, але й побачитися з ними за допомогою відеозв’язку.
А ще до бібліотеки тепер ходять, аби зробити покупки в інтернет-магазинах, поспілкуватися в соціальних мережах, дізнатися інформацію про санаторії, де збираються відпочити та поліпшити здоров’я… Усі вигоди, які надає доступ до інтернету, важко і перелічити.
Сосницькі бібліотекарі за сприяння кандидата в народні депутати змогли придбати кольоровий принтер. І тепер навіть виготовляють книжечки місцевих авторів та брошури, необхідні у роботі книгозбірень. До прикладу, віддрукована у бібліотеці дитяча книжка Петра Макаренка «Дідусеві казки» користується неабиякою популярністю у книголюбів. І дизайн, й ілюстрації зроблені на професійному рівні.
Користуються комп’ютерними можливостями і самі бібліотекарі. Адже проводять чимало масових заходів, організувати які допомагає «всесвітня павутина».
У Менській
бібліотеці потенціал є ! Менські бібліотекарі також подавали свій проект на конкурс. На жаль, його не було підтримано. – У нас у Мені встановлено два комп’ютери, через які відвідувачі мають безкоштовний доступ до інтернету, – розповідає директор Менської централізованої бібліотечної системи Інна Дудко. – Щоправда, техніка вже старенька. Та й особливого попиту на цю послугу не спостерігається. Я все ж вважаю, що бібліотеки мають залишатися у першу чергу популяризаторами книги, а не перетворюватися на інтернет-клуби. За словами Інни Дудко, наразі більшу стурбованість викликає стан бібліотечних установ, більшість з яких не опалюється та потребує ремонту. Районній бібліотеці не завадило б мати, наприклад, мультимедійну дошку, сучасний відеопроектор… Бо під час масових заходів доводиться користуватися стареньким телевізором. А у нашій бібліотеці організовується багато виставок, презентацій, зустрічей, творчих вечорів, на які приходять і школярі, і молодь, і люди старшого віку.
Хоча бібліотеки Менщини найчастіше відвідують саме з метою читання книг, звісно, технічний прогрес допоміг би у подальшому розвитку.
– Наші бібліотечні установи мають великий потенціал, – стверджує Інна Володимирівна. – Наприклад, бібліотека у Макошине, де і колектив надзвичайно творчий, злагоджений і працьовитий. Гадаю, що можливе долучення до проекту «Бібліоміст» допомогло би ефективніше реалізувати цей потенціал.
|