У липні 2016 року Міністерство юстиції розпочало в Україні пілотний проект «Шлюб за добу» - прискорену процедуру реєстрації весільних пар. Якщо до цього шлюб можна було укласти тільки через 30 днів після подання заяви і лише в екстреному випадку швидше (скажімо, якщо наречена вагітна), то у липні 16-го Мінюст де-юре узаконив те, що існувало де-факто. Тоді заступник міністра юстиції Павло Мороз заявив, що до 40% пар, які бажали швидко одружитися, або давали хабарі, або наречена брала фіктивну довідку про вагітність.
У лютому 2017 року до проекту пристав Чернігів, а в червні вже цього року - Ніжин. За час реалізації проекту в області одружилося 770 пар. Порядок оформлення документів під час укладання «шлюбу за добу» практично нічим не відрізняється від звичайного, - каже начальник головного територіального управління юстиції в області Олег Трейтяк. - Коштує це дорожче -від 1800 до 6000 гривень (залежно від дня тижня, місця проведення церемонії, зрештою, забаганок пари), але ж можна зранку подати заяву, а вже ввечері мати на руках свідоцтво про одруження!»
Як це виглядає на практиці? 18.08.2018 на Чернігівщині був весільний бум - в області одружилося аж 50 пар: молодята повірили в три вісімки - символи нескінченності кохання. Дві пари урочисто - в сквері Богдана Хмельницького обласного центру, за участю почесних гостей - за процедурою «шлюбу за добу». Юлія і Віктор приїхали з Харкова до Юлиних батьків, отримали благословення, а щоб справу не затягувати, обрали дату з трьома вісімками, хоча в магію цифр і не вірять. Тепер носитимуть спільне прізвище - Чорні. А Галина Рибалка і Микола Бантов приїхали в Чернігів на екскурсію з Сум. Кажуть, нібито нічого і не планували, а буквально напередодні вирішили, оскільки в Миколи день народження 18 серпня, самим собі зробити подарунок - одружитися. У п’ятницю подали заяву - в суботу «стали на рушничок».
І, як не дивно, принцип «швидко побралися - швидко розбіглися» в «шлюбі за добу» не діє! За статистикою, з 770 пар, що одружилися в області за час дії проекту, розлучилися лише 20, а це менше трьох відсотків. У той же час, з пар, які обмірковують своє рішення відведений місяць, розлучаються 30% - це дані управління юстиції.
На Чернігівщині проект «Шлюб за добу» діє в Чернігові (тут партнером проекту є міський Палац культури, тобто з заявою треба звертатися туди) і Ніжині (партнер - комунальне підприємство «Служба єдиного замовника»). Вже незабаром до них має приєднатися і Корюківка. За словами начальника обласного управління юстиції Олега Трейтяка, відповідна пропозиція надійшла від Корюківської міськради. Необхідний пакет документів вже надіслано до Міністерства юстиції. Коли буде «добро», місцем укладання «експрес-шлюбів», скоріш за все, стане мальовничий комплекс «Бреч».
Андрій Ясний, "Чернігівщина" №34 (695) від 23 серпня 2018