23 листопада відбуваються меморіальні заходи до Дня пам’яті жертв голодоморів в Україні.
О 16:00 буде оголошена загальнонаціональна хвилина мовчання, після якої розпочнеться Акція «Запали свічку пам’яті!» - українці вдома та по всьому світу запалюватимуть свічки пам'яті у себе на вікнах чи біля меморіалів Голодомору.
Лише за офіційними даними (які сміливо можна множити на три) від голоду на Корюківщині загинуло 205 осіб. Найбільше постраждали села: Перелюб - 80 загиблих, Забарівка - 25, Прибинь - 21, Шишківка - 19, Олександрівка - 23, Охрамієвичі - 10. Три села - Козилівку, Олександрівку і Охрамієвичі було занесено до так званої чорної дошки. Це означало, що колгоспи не змогли заготовити потрібні харчі для держави і громаді було оголошено продовольчу блокаду - припинено завезення будь-яких продуктів харчування. Замість того, щоб допомогти - прирікали на загибель. Саме через це в Олександрівіці та Охрамієвичах задокументовано два випадки канібалізму. В обох - жертвами були діти. В червні 1933 року увесь Корюківський район вже числився у списках "чорної дошки."
Пам’ятні заходи пройдуть одночасно по всій країні.
Український інститут національної пам’яті закликає медіа розмістити символ пам'яті – свічку або знак Голодомору – в ефірах, на сайтах та на шпальтах видань.
Зазначимо, що на Чернігівщині за підрахунками істориків, від голоду померли не менше 230 тисяч людей. Такі цифри у 1993 році оприлюднили чернігівські історики Олександр Коваленко та Володимир Ткаченко.
Вони обрахували чисельність людських втрат у регіоні як різницю між кількістю населення станом на 1 січня 1932 року та результатами перепису 1939 року. Кількість жертв Голодомору на Чернігівщині становила понад 230 тисяч чоловік (або понад 360 тисяч, якщо додати населення 17 районів, які в 1939 році було передано до складу Сумської області).
У 2008 році у книзі «Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років. Чернігівська область» було оприлюднено імена 36818 жертв Голодомору на Чернігівщині, встановлених за спогадами, а головне, на основі вцілілих книг реєстрації актів запису про смерть за відповідні роки з 460 населених пунктів із понад 1500 населених пунктів у межах сучасної Чернігівської області.
За словами представника Українського інституту національної пам’яті в Чернігові Сергія Бутка, найбільше від Голодомору постраждала лісостепова частина нашої області, насамперед сучасні Борзнянський, Ніжинський, Ічнянський і Прилуцький райони.
За матеріялами інтернет