З 1 листопада споживачі Чернігівщини отримали квитанції за електроенергію, у яких сума оплати на 20-30 % більша ніж зазвичай.
Про це Високому Валу повідомили в ПАТ «Чернігівобленерго».
Така ситуація пов‘язана зі змінами розрахункового періоду та відповідно донарахуванням кіловат-годин. Якщо раніше розрахунковий період становив з 20 числа минулого місяця – по 20 число поточного місяця, то в листопаді в квитанціях зафіксоване споживання електроенергії з 20 числа минулого місяця до 20 числа поточного + 10 днів до кінця поточного календарного місяця.
Фінансовий дискомфорт споживачі відчують лише в цьому місяці, на стадії переходу розрахункового періоду.
Пунктом 20 Правил користування електричною енергією для населення визначено, що розрахунковим періодом для встановлення розміру оплати спожитої електричної енергії є календарний місяць. Це передбачає необхідність зняття контрольних показань приладів обліку у всіх споживачів Чернігівської області на 1 число кожного місяця, що технічно виконати неможливо.
Тому, Кабінет Міністрів України своєю постановою №591 від 23.08.2016р. «Про внесення змін до Правил користування електричною енергією для населення» передбачив механізм донарахування показників приладів обліку до 1 числа наступного календарного місяця.
Для розуміння алгоритму застосування донарахувань спожитої електроенергії побутовими споживачами до початку наступного календарного місяця розглянемо наступну схему на прикладі середньомісячного споживання умовного абонента:
![](http://val.ua/uploads/newsimages/58244004d0bad101116.jpg)
Слід відзначити, що в перший місяць такого донарахування очікується одноразове незначне збільшення кількості електроенергії, яка виставляється до оплати (47 кВт.год. з 24.11.16 до 01.12.16, що буде виставлено до оплати ), пов`язане з тим, що розрахунковий період буде закінчуватись календарним місяцем. Однак, у подальшому, при наступному збільшенні вартості електроенергії, що очікується з 1 березня 2017 р., буде виключена можливість некоректного застосування тарифів, що забезпечить нарахування вартості електроенергії в місяці, який передує підвищенню тарифів, по справедливій ціні.
Приклад алгоритму розподілу споживання за жовтень 2016 року:
Зняття показів:
24.09.2016р. – показник 14028 (попереднє фактичне зняття показників)
25.10.2016р. – показник 14220 (поточне фактичне зняття показників)
Спожито електроенергії = 192 кВт.год.
Розрахунок середньодобового споживання електроенергії за період між знятими показами: 192 кВт.год. / 31 днів = 6,2 кВт.год.
Розрахунок обсягу спожитої електроенергії з 24.09.2016 по 01.10.2016, що не увійшов до оплати в попередньому календарному місяці складає: 6,2 * 7 днів = 43 кВт.год.
Розрахунок обсягу спожитої електроенергії з 01.10.2016 до 25.10.2016 (останній день не враховується): 6,2 * 24 днів = 149 кВт.год.
Приклад алгоритму донарахування до початку наступного розрахункового періоду (календарного місяця) за жовтень 2016 року:
Розрахунок «донарахування»: 6,2 кВт.год. * 7 днів = 43 кВт.год «донарахування».
Вартість спожитої електроенергії у жовтні 2016 р. з донарахуванням до початку наступного календарного місяця (149 + 43 + 43 = 235 кВт.год.) становить: (150 х 0,714) + (85 х 1,29) = 216,75 грн. (два тарифні блоки до, та понад 150 кВт.год., які застосовуються для сільської місцевості. Для міст перший блок закінчується 100 кВт.год.)
Відповідно покази лічильника на початок листопада:
1.11.2016р. : 14220 + 43 = 14263
Приклад алгоритму розподілу споживання за листопад 2016 року:
Зняття показів:
25.10.2016р. – показник 14220
24.11.2016р. – показник 14420
Спожито електроенергії = 200 кВт.год.
Розрахунок середньодобового споживання електроенергії за період між знятими показами: 200 кВт.год. / 30 день = 6,67 кВт.год.
Обсяг спожитої електроенергії з 01.11.2016 до 24.11.2016 визначається, як різниця між показами лічильника на 24.11.2016р. та визначеними в попередньому розрахунку на 1.11.2016р.:
14420 – 14263 = 157 кВт.год.
Розрахунок обсягу спожитої електроенергії до кінця календарного місяця листопада визначається, як середньодобове споживання помножене на кількість днів, що залишилися до початку наступного місяця:
6,67 х 7 = 47 кВт.год.
Таким чином у листопаді буде спожито:
157 + 47 = 204 кВт.год.
Вартість спожитої електроенергії у листопаді 2016 р. з донарахуванням до початку наступного місяця (204 кВт.год.) становить:
(150 х 0,714) + (54 х 1,29) = 176,76 грн.
"Алгоритм донарахування занесений до біллінгової системи ПАТ «Чернігівобленерго», що унеможливлює помилки під час визначення розміру донарахування кожному побутовому споживачу", - йдеться в повідомленні.
У будь якому випадку, якщо споживач вважає застосування механізму донарахування непридатним для визначення фактичного об`єму споживання електричної енергії, він має можливість самостійно передавати показники лічильника, які склалися на кінець розрахункового періоду (календарного місяця) в продовж двох робочих днів до кінця календарного місяця за телефонними номерами, що зазначені в квитанціях на оплату, і вони вважатимуться останніми, до яких не будуть застосовуватись донарахування.
І ще, про це, з других джерел
Начался новый месяц, потребители получают квитанции на оплату жилищно-коммунальных услуг, а в нашей редакции просто разрываются телефоны. В этом месяце виновником такого ажиотажа стало ПАО «Черниговоблэнерго» — немало жителей области обнаружили в записанном в квитанциях количестве употребленных за прошлый месяц киловатт существенный плюс.
— Глянул в свою квитанцию, а там — 314 кВт! — возмущается черниговец Валентин Коваленко. — Никогда наша семья в месяц столько не тратила! Решил проверить показания счетчика, и оказалось, что они отличаются от показаний в квитанции на... 155 киловатт. В квитанции указано 15418 кВт состоянием на 30 октября, а 7 ноября на счетчике - 15263 кВт. Если же отнять приблизительное количество использованной электроэнергии еще и за эту первую неделю ноября, выходит, что за октябрь «Черниговоблэнерго» приписало нам не менее 170 лишних киловатт!
![](http://www.gorod.cn.ua/image/news/gorod_7/gr_10.11.16_oblenergo_01.jpg)
![](http://www.gorod.cn.ua/image/news/gorod_7/gr_10.11.16_oblenergo_02.jpg)
Возмущение потребителей понятно, ведь за каждый киловатт использованной электроэнергии объемом до 100 кВт они платят по 71, 4 копейки, а вот более 100 кВт — 129 копеек. Поэтому платить за лишние 170 киловатт Валентину придется по высшему тарифу. А это почти 200 гривен. Откуда взялись лишние киловатты и что с ними делать, мы решили выяснить у пресс-секретаря ПАО «Черниговоблэнерго» Виктории Гончаровой.
И вот что услышали:
— 20 сентября этого года вступило в силу постановление Кабинета министров Украины №591 об изменениях и дополнениях, внесенных в Правила пользования электрической энергией для населения. Согласно ему, с октября было внедрено доначисление употребленной бытовыми потребителями электроэнергии с момента снятия фактических показаний счетчика в течение расчетного периода до начала следующего расчетного периода. Поэтому данными на первое число календарного месяца считаются показания, снятые в течение периода, который начинается за два рабочих дня до конца расчетного месяца и заканчивается на третий рабочий день следующего. Показания же, снятые в другой день, считаются только исходящими данными для определения показаний на первое число календарного месяца. К ним добавляется количество киловатт среднесуточного потребления, умноженное на количество дней между датой снятия показаний и первым числом следующего календарного месяца.
Скорее всего, именно это доначисление и повлекло такие последствия — плюс 50, 100, а то и больше лишних киловатт в квитанциях черниговских потребителей.
- Каждые три месяца мы проводим проверку и делаем перерасчет, поэтому люди могут не беспокоиться, что постоянно будут платить за электроэнергию, которой еще не воспользовались. Если же какой-то потребитель не согласен с начислением в квитанции, он может снять фактические показания своего счетчика, обратиться в абонентский отдел «Черниговоблэнерго» или же в местные РЭС, где ему распечатают новую квитанцию - с тем количеством киловатт, которое он реально использовал. Проблем с этим быть не должно, — заверила Виктория Гончарова.
![](http://www.gorod.cn.ua/image/news/gorod_7/gr_10.11.16_oblenergo.jpg)
У потребителей, которым мы уже успели объяснить это по телефону, назрел другой вопрос — так теперь придется ходить в «Черниговоблэнерго» каждый месяц?
Джерело інтернет