Валерій Петрович конкретно не відповів. Сказав лише, що йому подобається конкуренція двох сусідніх районів. Він впевнений, що така боротьба на користь, адже у результаті матимемо дві чудові лікарні. І Корюківський, і Менський райони, на його переконання, багато роблять для поповнення матеріальної бази медичних закладів, кадрового забезпечення, вирішення житлового питання лікарів, що, зрештою, сприяє покращенню якості надання медичних послуг. А це головна мета реформування. У нашому північному регіоні, це найкращі заклади, на які покладаються великі надії. Коли прийде час, спеціалісти – медики вирішуватимуть, скільки на Чернігівщині буде округів: п’ять чи шість, і де саме вони будуть.
Редактори озвучували думки людей у своїх районах. Так, Семенівщина обома руками за госпітальний округ у Корюківці, їх влаштовує і якість послуг, і транспортне сполучення. Новгород – Сіверський почувається ображено: їм далеко як до Корюківки, так і до Мени, хочуть округ у себе. Губернатор розуміє, однак у цьому районі нічого не робилося і не робиться для забезпечення кадрами медзакладу. «Область може допомогти коштами на поліпшення матеріальної бази, але силою лікарів туди ніхто не змусить їхати! Хоча б проект на будівництво житла виготовили…» Нещодавно там звільнено голову райдержадміністрації, можливо, новий керівник виявиться більш активним у цьому плані. А поки доведеться, мабуть, їздити до сусідньої Шостки Сумської області. У Новгороді – Сіверському немає державного нотаріуса, населення змушене звертатися до семенівського, а дорога, яка сполучає райони (50 км), у жахливому стані. Люди просять відремонтувати.
Невпевнено почувається і Коропщина. Там планують створити дві об’єднані громади: Коропську і Понорницьку. Де б не був госпітальний центр, коропчани їздитимуть у Бахмач, бо ближче. Натомість жителям Понорниці – зручніше в Мену чи Корюківку. У Коропі чудово роблять лапароскопічні операції, до 800 у рік! Губернатор сказав, що цей центр і кваліфіковані кадри будуть збережені. А Городнянська і Щорська лікарні не витримують ніякої конкуренції – надто низька якість послуг, по кілька десятків операцій у рік… Загалом, запевнив В.Куліч, усе хороше буде збережене, бездумно не закриють жоден заклад, люди матимуть змогу отримувати якісні послуги. Але позиція «ми хочемо, щоб у нас була лікарня», якщо вона не підкріплена реальними фактами , до уваги не братиметься. Є також ідея створити на базі лікарень соціальні відділення для літніх людей, бо не секрет, що взимку багато стариків лягають у лікарні. Якщо вдасться втілити у життя цю ідею, звісно, за рахунок державного бюджету, то збережеться молодший медичний персонал, який перш за все підпадає під скорочення. Лікарями область забезпечена на 62%.
Що робити Холмам?
Як відомо, процес об’єднання навколо Холмів призупинено через те, що з ними бажає злитися село Радомка Семенівського району. ЦВК вважає неможливим на законодавчому рівні вирішити цю проблему. Губернатор бачить поки єдиний шлях – виключити Радомку, створити Холминську ОТГ, провівши вибори у березні 2017року, а потім приєднати це село. Таким чином можна обійти закон, але семенівці певний час не матимуть свого депутата у місцевій раді, не братимуть участь у виборах…
Володимир Петрович вважає, що позиція вичікування окремих районів у питаннях децентралізації, неприпустима – вони втрачають шанси отримати державні кошти на розвиток своїх територій. Серед таких, наприклад, Срібнянський район. Зрештою, у 2017 – му завершується адміністративне реформування, і «білих плям» не залишиться. Треба розуміти, що решту змусять приєднатися. Виправдовує себе і створення на базі маленьких районів однієї громади. Таким шляхом пішов Сновськ, де 18 грудня відбудуться вибори. Це поки перший випадок на теренах області. Після перехідного періоду, з 1 березня 2017 року, там будуть ліквідовані районна рада і райдержадміністрація і уся повнота влади переходить до ОТГ.
Сьогодні на Чернігівщині функціонує 5 об’єднаних громад, у грудні відбудуться вибори в 11-ти, на підході – ще 10. А загалом у області має бути 50 – 60 економічно спроможних ОТГ. Головне, наголосив Валерій Куліч, обрати достойних очільників, щоб це були не політики, а хороші господарники. Поки ж українське суспільство надто заполітизоване, тому адмінреформа покликана переломити цю ситуацію…