— До початку грудня має бути прийняте рішення про кількість районів у Чернігівській області, — інформує Людмила Чабак, експерт проекту «Підготовка та громадське обговорення обгрунтованої пропозиції нового районного (повітового) поділу всіх областей в рамках реформи місцевого самоврядування України». — Поділ на чотири райони — пілотна версія.
Зараз мова йде про кількість від чотирьох до шести. На центри претендують: Чернігів, Ніжин, Прилуки, активно відстоює свою позицію Новгород-Сіверський. Однак, його віддалене географічне розташування ускладнює ситуацію. На сьогодні, окрім визначених, потенційно можливі центри — Мена, Корюківка, Бахмач. Тривають обговорення.
Так на Чернігівщині продовжується обговорення нового адміністративно-територіального поділу.
— Північний регіон Чернігівщини характеризується великою територіальною протяжністю і низькою щільністю населення, — відстоює свою позицію Руслан Веремієнко, виконуючий обов’язки голови Новгород-Сіверської РДА. — Нашу область потрібно ділити не на чотири, а на п’ять, а то й шість районів! Центр у Новгороді-СІверському — обов’язково. Населення міста — 13 тисяч, стільки ж жителів району. Усі вони обурені і вимагають від нас рішучих дій щодо створення у нас центру. Сподіваюся, ми були почуті і в Чернігові, і в Верховній Раді. Чому ми говоримо виключно про Мену і Корюківку? З плюсів Мени — тільки географічне розташування, Корюківки — наявність фабрики технічних паперів. Новгород-Сіверщина ж може стати центром не лише в історичному та культурному планах, але й в економічному. Маємо запаси сировини, якщо зайдуть інвестори — буде розвиток. Хороша логістична розв’язка, зокрема, залізниця.
Не менш активну позицію займає і Корюківка.
— За всіма економічними показниками, центром новоствореного Північного району має бути Корюківка, — переконаний Олексій Мірошніченко, голова РДА. — Завжди ж бідніші туляться до багатших. У нас працює 13 підприємств, маємо хороший доїзд, укомплектовану як кадрово, так і технічно лікарню, яка зараз обслуговує ще й Сновський та Семенівський райони. Ми — багатші. Середня заробітна плата — 8800 гривень. Три лісгоспи. Підприємства з іноземним капіталом. Поки інші їздять до столиці, щоб добитися можливості стати райцентром, ми не їздимо, а працюємо. Корюківка — промисловий регіон. Як нас можна долучити до тих, хто сам зі своїми потребами не справляється?
— Ми за здорову конкуренцію між Меною і Корюківкою, це стимулює до розвитку, — намагається пом’якшити ситуацію заступник голови Менської РДА Микола Петрушенко. — На користь центру у Мені — щільність населення. Транспортна інфраструктура, залізничний зв’язок. А економічний розвиток — поняття відносне. Сьогодні Корюківська фабрика є, а що далі — питання. Он Прилуцька тютюнова навіть призупиняла роботу, то як можна гарантувати роботу фабрики в сусідньому районі? Україна — аграрна держава. Через хороше залізничне сполучення у Мені уже два елеватори, корюківське агропідприємство «Урожай» також у нас планує будівництво. А щодо Новгорода-Сіверського... їм не на користь близькість до країни-агресора. Не доведи, Боже, чого, у них — військова техніка за годину, у нас хоч за дві буде.
Та й взагалі, чому густонаселена Західна Україна заявляє по сім районів, а ми чотири? Як говорив колишній голова ОДА Олександр Мисник, сім районів на Чернігівщині — більш-менш ідеальне рішення: Менський, Корюківський, Чернігівський, Ніжинський, Прилуцький, Бахмацький та Бобровицький. І в кожному — обов’язково хороше медичне обслуговування.
На райцентр абсолютно не претендує Короп. Чому? Населений пункт з діючими підприємствами (сирзавод, ФСГ «Золотий пармен», корпорація «Проун» і т. д.), має непогану лікарню, до хірургічного відділення якої їздять не лише з сусідніх районів Чернігівщини, а і пацієнти з Сумщини.
— У нас невеликий райцентр, — виправдовує відсутність ініціативи Віктор Кузуб, перший заступник голови РДА. — Ми можемо претендувати, якщо буде більше, ніж п’ять районів. Та й то, ми би погодилися відійти, скажімо, до Сосниці. Та й який сенс у тому, щоб стати центром? Що вирішуватиме район? Які функції цього органу? Чи буде він потрібен взагалі. Як на мене, новий адміністративний поділ повинен грунтуватися не на нинішньому районуванні, а по межах створених громад.
Вікторія Товстоног, тижневик «Вісник Ч» №47 (1749), 21 листопада 2019 року