Корюківчани, як і щороку, сподівалися, що з початком опалювального сезону разом з теплом у їхні оселі прийде і гаряча вода. Але цього не сталося.
Чому місто відмовилося від централізованого забезпечення гарячим водопостачанням, Сусіди.Сіtу запитали у міського голови Ратана Ахмедова.
— Не відмовляємося, а змушені це робити через крадіжки та несплати за воду. Тут кілька складових причин, — пояснив голова.
По-перше, через несплату заборгованостей населенням і бюджетними установами ПАТ «Облтеплокомуненерго» має борги за газ майже у півмільярда гривень. Тому опалювальний період був під загрозою зриву, котельні могли не отримати газ у майже всіх містах області й Чернігові.
У місті Корюківці за гаряче водопостачання було 67% несплат, через несанкціонований відбір. Хтось користувався без лічильника, деякі робили «врізки» чи примусово зупиняли лічильники.
Майже 25 тисяч кубометрів води щороку КП «Корюківкаводоканал» передає Корюківській дільниці теплокомуненерго, а споживачі за це сповна не платять. Тому в теплокомуненерго ростуть борги за воду і газ, а у водоканалу — за стоки, котрі не обліковуються.
У Корюківці два роки навіть влітку давали споживачам гарячу воду, а несанкціонований відбір збільшувався. І через це могло статися так, що місто залишилося б без тепла на зиму.
Був і ще один, не кращий варіант — підвищити вартість водовідведення до 100 гривень за кубометр. Зараз у нас 43 грн/куб. м стоків і, нагадуємо, 25 тис. кубометрів не облікованої води йде на очищення. У навколишніх районах вартість — 46–57 грн/куб м.
Чим більше місто, тим дешевше. І ще тариф залежить від того, чи є якась очистка стоків, чи просто «кудись качають».
«Ми вибрали менше зло», — Ратан Ахмедов
Бюджетні установи і заклади у місті поступово переводять на автономне забезпечення теплою водою. У дитсадках є бойлери-водонагрівачі. Шкільні їдальні мають свою гарячу воду і ще в процесі ремонтів встановлюються бойлери. Лікарня теж практично перейшла на автономне забезпечення гарячою водою.
Основне споживання було саме в житловому секторі. Хоча чимало власників житла встановили у себе газові водонагрівальні колонки та електричні бойлери.
І в багатоквартирному житловому секторі треба також думати про індивідуальне чи автономне опалення. Встановлювати електричні, дров’яні котли, до багатоквартирних будинків прибудовувати свої котельні (газові, на дровах чи пелетах). Бо є загроза того, що централізоване опалення може збанкрутувати.
А забрати у власність міста комунальні тепломережі — нереально. На сьогодні це вдалося лише Києву, при цьому вони більше півроку воювали у судах. Чекаємо змін до законодавства, які врегулюють проблему та дозволять простіше і дешевше облаштувати індивідуальне опалення.
Олександр Гончар ttps://susidy.city