Коли святкують Масляницю 2014 році
. Зима добігає кінця, а отже, скоро прийде час веселого та радісного народного свята - Масляної. Масляна - це підготовчий тиждень до Великого посту, присвячений в християнському сенсі примиренню з ближніми, прощенню образ, підготовці до покаянного шляху до Бога - в цьому християнська складова масниці.
Як відомо, у Масляниці немає фіксованої дати, вона залежить від самого головного християнського свята - Великодня. За 7 тижнів до Великодня, який цього року святкується 20 квітня, починається Великий піст - з 3 березня по 19 квітня. А ще за тиждень до цього проходить сирна седмиця (Масниця). Таким чином, Масляна 2014 розпочнеться 24 лютого і триватиме до 2 березня.
Масляна має й інші назви: сирна седмиця, масляний тиждень, Колодій. Сама назва говорить за себе - цього тиждня їдять сир, масло, молоко та інші молочні продукти, а от від м'яса бажано утриматися. Це християнське свято проводів зимового холоду і зустрічі весни, хвилюючого очікування швидкого тепла і постійного оновлення і оживання природи в дохристиянські часи був приурочений до весняного рівнодення. Своїм корінням Масляна сягає часів язичництва і бере звідти багато цікавих традицій та веселих народних ритуалів.
Наприклад, незмінний атрибут Масляниці - рум'яні, гарячі, апетитні круглі млинці символізують собою ясне сонечко, таке ж рум'яне і гаряче.
Масляна завжди супроводжується гучними народними гуляннями, веселими піснями, танцями, іграми, ярмарками, частуваннями, приготуванням млинців і вареників. Завершується свято обрядовим спалюванням опудала Зими, а разом з ним - символічним прощанням зі старим роком і звільнення місця для приходу весни і оновлення.
Масляна 2014 - як називаються дні тижня
У кожного дня Масляного тижня є своя назва і ритуали. Святковий тиждень ділиться на два періоди: з понеділка по середу - Вузька Масляна, а з четверга по неділю - Широка Масляна. Вузька Масляна ще дозволяє господарську роботу, а от у Широку Масляну працювати вже не можна: ні шити, ні прати, ні займатися прибиранням.
Понеділок - зустріч У перший день Масляної споруджується опудало Зими і ставиться на головній площі. Господині починають пекти млинці, перший з яких слід винести на вулицю і пригостити незаможню людину. У гості один до одного приходять свати.
Вівторок - загравання У вівторок люди також ходять в гості на млинці, гуляють на ярмарках, катаються на санях. Крім того, це день оглядин наречених і сватання, з тим щоб після Великого посту зіграти весілля.
Середа - ласуни Тещі запрошують зятів та інших гостей поласувати своїми млинцями, проявити любов і повагу до зятя.
Четвер - розгуляй З цього дня починається Широка Масляна, коли не можна працювати, зате можна гуляти і святкувати. Влаштовуються веселі народні гуляння з розвагами: катання на санях, бої, танці, пісні, стрибки через вогнище. І все супроводжується частуваннями з млинцями і варениками, сметаною і маслом.
П'ятниця - вечірки у тещі День відповідного візиту тещі і родичів до своїх зятів на млинці. Завдання зятя в цей день - показати свою симпатію і повагу до тещі.
Субота - посиденьки у золовки У суботу невістки традиційно кличуть до себе в гості сестер чоловіка, пригощають їх млинцями і дарують подарунки.
Неділя - проводи Масниці, а також Прощена неділя
В останній день Масляної прощаються із зимою і спалюють опудало із залишками святкової їжі, а попіл розвіюють по полю. Цей ритуал супроводжується масовими гуляннями і театралізованими сценками. Після вечірнього церковного богослужіння люди просять один у одного вибачення за заподіяні неприємності і можливі образи, щоб вступити у Великий піст із миром в душі. Також в цей день поминають покійних родичів Джерело інтернет
|