.Більш-менш теплі листопадові вихідні закінчилися. Та, мабуть, і останні «плюси» останнього осіннього місяця також махають нам ручкою. Як повідомили в Чернігівському обласному центрі з гідрометеорології
І що ж там надалі приготувала нам погода? А те, що вже на цьому тижні відчуємо подих Зими – вихолодяться не лише ночі, а й дні. Детальніше – в прогнозі синоптиків.
19 листопада по Чернігівській області буде хмарна погода з проясненнями, без істотних опадів, вночі та вранці – туман, вітер південно-східний 3-8 м/с, температура вночі від 1º морозу до 4º тепла, вдень 3-8º тепла. По Чернігову також буде хмарна погода з проясненнями, без істотних опадів, туман, вітер південно-східний 3-8 м/с, температура вночі 1-3º, вдень 5-7º тепла.
На 20 та 21 листопада прогнозується хмарна погода з проясненнями, вночі 20 листопада місцями йтиме невеликий дощ, в решту часу буде без опадів. Вітер дутиме південно-східний 7-12 м/с. Температура: 20 листопада протягом доби 1-6º тепла, 21 листопада похолоднішає – протягом доби коливатиметься від 2º морозу до 3º тепла.
22 та 23 листопада очікується погода без опадів. Температура знизиться: вночі 3-8º морозу, вдень до 3º морозу до 2º тепла.
Що ж, чекаємо «мінусів» і знайомимося з народним календарем.
18 листопада відзначається день пам’яті святих Галактіона і Єпістимії. У минулі часи цього дня дівчата молились про наречених і просили у Всевишнього хорошого чоловіка. Погоду ж так визначали: якщо вітрило зі сходу, то весна прогнозувалася холодною, якщо яскраві зірки на небі – бути гарній погоді, а якщо тьмяні – на дощ або сніг.
19 листопада вшановується пам’ять святителя Павла і Варлаама Хутинського. Сніг цього дня обіцяв сніжну зиму, яка особливо сприятлива для озимих. У минулі часи цього дня спостерігали за погодою і казали: «Якщо лід на річці стає купами, то і хліба буде цілі купи, а якщо гладко – то і хліба буде катма».
20 листопада вшановується пам’ять святого Федота Корчемника, якого в народі називали Федот-Льодостав. Цього дня зазвичай вже спостерігається стійке промерзання ґрунту, нерідко земля вкривається першим снігом, замерзають водойми і тому примовляли: «Святий Федот лід веде».
21 листопада відзначається Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних. Михайлів день вважається рубіжною датою, бо саме з цього дня «зима встає на ноги». У народі примітили: якщо цього дня з’являвся іній, то скоро піде великий сніг, якщо день починався туманом, то чекали на відлигу, якщо ж вдень була ясна погода – майбутня зима буде морозною.
22 листопада вшановується пам’ять преподобної Матрони, а в народі день цей називався Мороз-Матрона, про який селяни говорили так: «Якщо гусак на Мотрону вийде на лід, продовження осені буде без морозів». І ще примічали: якщо зранку був іній на деревах, то в найближчий час вдарять морози, якщо ж затуманить – бути відлизі.
Де ви, вітри-буревії?
Десь причаїлись, мовчать.
Осінь в дорогу далеку
Йде по пришерхлих листах.
Плачуть дерева сльозами,
В тихій задумі стоять.
Осінь прощається з нами —
Пізній іде листопад…
Gorod.cn.ua